  • Mfr # BB-200700SX
  • Zoro # G0990589
Projection
0.0500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-200700SX
Groove Width
0.1500"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1500"
Max. Bore Depth
0.700"
Projection
0.0500"
Description
0.200" Min Bore DIA x 0.700" Max Bore Depth 0.1500" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated