  • Mfr # ITL-120250
  • Zoro # G8129642
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/16 in
Projection
0.0300 in
Style
Internal Threading Tool
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-120250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.250"
Hole Dia.
.120"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.1200 in
Max. Hole Depth
1/4 in
Split Length
0.070"
Neck Dia.
0.0850"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Groove Width
0.0350"
Thread Size
Max. Bore Depth
1/4"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0300 in
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Thread Direction
Left Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Series
ITL
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Cutting Application
Threading
Included Angle
60 Degrees
Cutter Material
Max. Threads per Inch
56
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
32
Offset Point
0.0170 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset
0.017"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0260 in, Threading