  • Mfr # BB-050250SG
  • Zoro # G811946396
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Projection
0.0120 in
Bore Depth
1/4 in
Offset
-0.0125 in
Left/Right Hand
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-050250SG
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
1/4 in
Neck Dia. (In.)
0.0380 in
Shank Dia.
1/8 in
Tooth Width
0.0700 in
Head Width
0.050 in
Split Length
0.085 in
Face Dimension
1/16 in
Details
Projection
0.0120 in
Offset
Left/Right Hand
Right Hand
Finish
TiN
Min. Bore
0.0550 in (1.4 mm)
SAE or Metric
SAE
Description
0.0550in 1.4 mm Min Bore DIA x 0.250in 1/4 Max Bore Depth x 0.0700in Tooth Width x 0.0120in Projection x 0.1250in 1/8 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated