  • Mfr # PBT-160500
  • Zoro # G0980055
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Shank Dia.
3/16"
Offset
0.068"
Projection
0.0250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PBT-160500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
0.0740"
Corner Radius
0.006"
Neck Dia.
0.1350"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Offset
0.068"
Projection
0.0250"
Description
0.160" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0740" Tooth Width 0.025" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand