  • Mfr # LTR-375-20X
  • Zoro # G0989995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Projection
0.1000"
Max. Bore Depth
1-1/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LTR-375-20X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Shank Dia.
3/8"
Split Length
0.245"
Groove Width
1/8"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
3/8"
Corner Radius
0.005"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.1000"
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Thread Relief Right Hand, AlTiN Coated