  • Mfr # IAT-1000-16X
  • Zoro # G0991176
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Max. Bore Depth
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IAT-1000-16X
Overall Length
2-1/2"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Max. Bore Depth
1"
Neck Dia.
0.1500"
Split Length
0.175"
Flat Width
0.021"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0690"
Finish
AlTiN
Offset
0.035"
Projection
0.0450"
Description
0.200" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.0690" Tooth Width 0.045" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide ACME Thread Right Hand, AlTiN Coated