  • Mfr # IT-050150X
  • Zoro # G0982758
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Split Length
0.030"
Offset
0.012"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-050150X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Split Length
0.030"
Neck Dia.
0.0250"
Shank Dia.
1/8"
Groove Width
0.0240"
Thread Size
Max. Bore Depth
0.150"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Radius
0.0010"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.012"
Projection
0.0200"
Description
0.050" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth 0.0240" Tooth Width 0.020" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0010" Radius #56-72 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated