  • Mfr # QITL-200600X
  • Zoro # G611240069
/ea
Key Features
Cutting Direction
Left Hand
Size
13-56
Coating
AlTiN
Shank Dia.
1/4 in
Corner Radius
0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QITL-200600X
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
13-56
Shank Dia.
1/4 in
Corner Radius
0.002 in
Max. Bore Depth
0.600 in
Overall Length
2 in
Neck Dia.
0.1500 in
Head Width
0.200 in
Length from Holder
0.853 in
Min. Bore Dia.
0.2220 in
Details
Cutting Direction
Left Hand
Coating
AlTiN
Projection
0.0450 in
Centerline Offset
0.0750 in
Offset
0.026 in