  • Mfr # IT-4602000X
  • Zoro # G411240047
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Coating
AlTiN
Size
5/1/1932
Neck Dia.
0.3350 in
Offset
0.069 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-4602000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
5/1/1932
Neck Dia.
0.3350 in
Max. Bore Depth
2 in
Overall Length
3 in
Radius
0.0020 in
Shank Dia.
1/2 in
Head Width
0.460 in
Min. Bore Dia.
0.4820 in
Details
Cutting Direction
Right Hand
Coating
AlTiN
Offset
0.069 in
Included Angle
60
Centerline Offset
0.2100 in
Angle per Side
30
Projection
0.1200 in