  • Mfr # IT-2301500X
  • Zoro # G0986434
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Groove Width
0.0640"
Projection
0.0550"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IT-2301500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Groove Width
0.0640"
Shank Dia.
5/16"
Radius
0.0020"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.2300"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.1700"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0550"
Included Angle
60 Degrees
Offset
0.032"
Description
0.230" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth 0.0640" Tooth Width 0.055" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #20-48 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated