  • Mfr # IT-060250
  • Zoro # G8291071
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IT-060250
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
.060"
Shank Dia.
1/8 in
Max. Depth
0.250"
Radius
0.0010"
Max. Hole Depth
1/4 in
Min. Hole Dia.
0.0600 in
Split Length
0.030"
Neck Dia.
0.0350"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Max. Bore Depth
1/4"
Groove Width
0.0240"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0200 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Thread Direction
Offset Point
0.0120 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
48
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
76
Center to Cutting Tip
Series
IT
Offset
0.012"