  • Mfr # IT-080500
  • Zoro # G8443303
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-080500
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Max. Depth
0.500"
Hole Dia.
.080"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.0800 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Groove Width
0.0230"
Neck Dia.
0.0550"
Split Length
0.060"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Max. Bore Depth
1/2"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0200 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.0180 in
Offset Point
0.0120 in
Cutter Material
Series
IT
Min. Teeth per Inch
40
Features
Max. Threads per Inch
76
Thread Direction
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Included Angle
60 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0180 in, Threading