  • Mfr # IT-100500
  • Zoro # G8090004
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
0.500"
Cutting Direction
Right Hand
Hole Dia.
.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IT-100500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.500"
Hole Dia.
.100"
Shank Dia.
1/8 in
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1000 in
Neck Dia.
0.0700"
Thread Size
Groove Width
0.0290"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Split Length
0.060"
Max. Bore Depth
1/2"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0250 in
Finish
Uncoated
Measurement System
Fractional Inch
Thread Direction
Offset Point
0.0140 in
Min. Teeth per Inch
32
Max. Threads per Inch
76
Features
Included Angle
60 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Threading
Series
IT
Cutter Material
Center to Cutting Tip
0.0380 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset
0.014"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0380 in, Threading