  • Mfr # ITL-050200
  • Zoro # G7994244
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-050200
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Max. Depth
0.200"
Hole Dia.
.050"
Radius
0.0010"
Min. Hole Dia.
0.0050 in
Max. Hole Depth
0.2000 in
Neck Dia.
0.0250"
Thread Size
Split Length
0.030"
Max. Bore Depth
0.200"
Groove Width
0.0340"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Max. Threads per Inch
76
Included Angle
60 Degrees
Center to Cutting Tip
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.0120 in
Thread Direction
Left Hand
Cutter Material
Min. Teeth per Inch
48
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutting Application
Threading
Series
ITL
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Features
Offset
0.012"