  • Mfr # QIT-060200X
  • Zoro # G8305297
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.06"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-060200X
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.06"
Max. Depth
0.2"
Max. Hole Depth
0.2000 in
Min. Hole Dia.
0.0600 in
Thread Size
48-64
Max. Bore Depth
0.200"
Neck Dia.
0.0400"
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Projection
0.0200 in
Finish
AlTiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Quick Change
Yes
Center to Cutting Tip
Max. Threads per Inch
80
Overhang
0.5900 in
Included Angle
60 Degrees
Offset Point
0.0150 in