  • Mfr # QIT-080350
  • Zoro # G8211603
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.35"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-080350
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.35"
Hole Dia.
0.08"
Min. Hole Dia.
0.0800 in
Max. Hole Depth
0.3500 in
Max. Bore Depth
0.350"
Neck Dia.
0.0600"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.0800"
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Coolant Fed
Coolant Through
Offset Point
0.0150 in
Cutting Application
Threading
Overhang
0.5900 in