  • Mfr # QIT-120400X
  • Zoro # G8079057
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Hole Dia.
0.12"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-120400X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.12"
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.4"
Min. Hole Dia.
0.1200 in
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Bore Dia.
0.1200"
Max. Bore Depth
0.400"
Neck Dia.
0.0900"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0300 in
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Finish
AlTiN Coated
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Measurement System
Fractional Inch
Included Angle
60 Degrees
Cutter Material
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Finish - Machining
AlTiN
Features
Offset Point
0.0200 in
Quick Change
Yes
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Thread Direction
Right Hand
Series
QIT
Overhang
0.5900 in
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Cutting Application
Threading
Max. Threads per Inch
56
Min. Teeth per Inch
24
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0260 in, Coolant Through, Threading