  • Mfr # IAT-1000-12
  • Zoro # G8116981
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0850 in
Finish
Uncoated
Hole Dia.
.360"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IAT-1000-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.360"
Max. Depth
1.000"
Shank Dia.
3/8 in
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Flat Width
0.0280 in
Max. Hole Depth
1 in
Groove Width
0.0720"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0850 in
Finish
Uncoated
Style
Internal ACME Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Max. Threads per Inch
12
Included Angle
29 Degrees
Cutter Material
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Thread Standard
ACME
Offset Point
0.0360 in
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Series
IAT
Features
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Thread Direction
Right Hand
Offset
0.036"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Threading