  • Mfr # IAT-500-14
  • Zoro # G7846361
Overall Length
2-1/2 in
Projection
0.0700 in
Hole Dia.
.255"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IAT-500-14
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.255"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Depth
0.500"
Max. Hole Depth
1/2 in
Flat Width
0.0240 in
Min. Hole Dia.
0.2550 in
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.2550"
Neck Dia.
0.1800"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0850"
Projection
0.0700 in
Offset Point
0.0430 in
Center to Cutting Tip
0.0990 in
Max. Threads per Inch
14
Offset
0.043"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0990 in, Threading