  • Mfr # IT-230400
  • Zoro # G4384721
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0550 in
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-230400
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Hole Dia.
.230"
Max. Depth
0.400"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Max. Hole Depth
0.4000 in
Thread Size
Groove Width
0.0640"
Max. Bore Depth
0.400"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.1700"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0550 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Max. Threads per Inch
40
Thread Direction
Features
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Series
IT
Included Angle
60 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset Point
0.0320 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Min. Teeth per Inch
20
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Threading