  • Mfr # IT-230600
  • Zoro # G4384737
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Shank Dia.
5/16 in
Hole Dia.
.230"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-230600
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Hole Dia.
.230"
Max. Depth
0.600"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
0.600"
Groove Width
0.0640"
Neck Dia.
0.1700"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Thread Size
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0320 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Center to Cutting Tip
0.0738 in
Offset Point
0.0320 in
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Series
IT
Min. Teeth per Inch
20
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
40
Thread Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0738 in, Threading