  • Mfr # IT-320500
  • Zoro # G4384956
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.320"
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-320500
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.320"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Depth
0.500"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.3200 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Neck Dia.
0.2400"
Thread Size
Max. Bore Depth
1/2"
Groove Width
0.0870"
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.3200"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Projection
0.0750 in
Style
Internal Threading Tool
Series
IT
Cutter Material
Thread Direction
Right Hand
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Min. Teeth per Inch
10
Included Angle
60 Degrees
Cutting Application
Threading
Offset Point
0.0430 in
Max. Threads per Inch
32
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.043"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Threading