  • Mfr # IT-360500
  • Zoro # G4384992
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Max. Depth
0.500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-360500
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
0.500"
Hole Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Thread Size
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.0980"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0850 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Included Angle
60 Degrees
Offset Point
0.0490 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Min. Teeth per Inch
10
Series
IT
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Features
Cutter Material
Thread Direction
Max. Threads per Inch
32
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset
0.049"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Threading