  • Mfr # IT-360750
  • Zoro # G4385001
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0490 in
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IT-360750
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Max. Depth
0.750"
Hole Dia.
.360"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Max. Hole Depth
3/4 in
Max. Bore Depth
3/4"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Thread Size
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0980"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0490 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Thread Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1725 in
Min. Teeth per Inch
10
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.0490 in
Included Angle
60 Degrees
Cutter Material
Features
Max. Threads per Inch
32
Series
IT
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutting Application
Threading
Offset
0.049"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1725 in, Threading