  • Mfr # ITL-2001000
  • Zoro # G8380084
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
1.000"
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
.200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-2001000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.000"
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
.200"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1500"
Groove Width
0.0520"
Max. Bore Depth
1"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.2000"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0400 in
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Thread Direction
Left Hand
Cutter Material
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Included Angle
60 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Features
Series
ITL
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Min. Teeth per Inch
24
Cutting Application
Threading
Max. Threads per Inch
40
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.0260 in
Offset
0.026"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading