  • Mfr # ITL-2301000
  • Zoro # G8209302
Overall Length
2-1/2 in
Projection
0.0550 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-2301000
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Max. Depth
1.000"
Hole Dia.
.230"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1 in
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Neck Dia.
0.1700"
Thread Size
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
0.0640"
Projection
0.0550 in
Max. Threads per Inch
40
Offset Point
0.0320 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Min. Teeth per Inch
20
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Threading