  • Mfr # LTR-375-20
  • Zoro # G8366617
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LTR-375-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Cutter Dia.
0.375"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Depth
1-1/4"
Radius
.003-.007"
Flat Width
1/18 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Min. Hole Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1-1/4"
Groove Width
1/8"
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.245"
Min. Bore Dia.
3/8"
Corner Radius
0.005"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1000 in