  • Mfr # QIT-2901250
  • Zoro # G8421183
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
1.25"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-2901250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.25"
Shank Dia.
5/16 in
Hole Dia.
0.29"
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.2200"
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Thread Size
Max. Bore Depth
1-1/4"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0700 in
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Cutting Application
Threading
Included Angle
60 Degrees
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Series
QIT
Coolant Fed
Coolant Through
Min. Teeth per Inch
12
Offset Point
0.0460 in
Quick Change
Yes
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Thread Direction
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
40
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Overhang
1.3530 in
Features
Cutter Material
Offset
0.046"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Coolant Through, Threading