  • Mfr # QIT-3201250X
  • Zoro # G8357632
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
1.25"
Finish
AlTiN Coated
Style
Quick Change Internal Threading Tool
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-3201250X
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.25"
Shank Dia.
3/8 in
Hole Dia.
0.32"
Min. Hole Dia.
0.3200 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Corner Radius
0.002"
Neck Dia.
0.2450"
Thread Size
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
0.3200"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Style
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0750 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Max. Threads per Inch
32
Features
Cutting Application
Threading
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Quick Change
Yes
Cutter Material
Coolant Fed
Coolant Through
Offset Point
0.0490 in
Included Angle
60 Degrees
Overhang
1.3530 in
Min. Teeth per Inch
10
Series
QIT
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Fractional Inch
Thread Direction
Right Hand
Offset
0.049"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.1330 in, Coolant Through, Threading