  • Mfr # SAT-1000-14
  • Zoro # G8209765
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Stub ACME Threading Tool
Max. Depth
1.000"
Hole Dia.
.235"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SAT-1000-14
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.000"
Hole Dia.
.235"
Shank Dia.
5/16 in
Flat Width
0.0280 in
Min. Hole Dia.
0.2350 in
Max. Hole Depth
1 in
Neck Dia.
0.1600"
Groove Width
0.0890"
Min. Bore Dia.
0.2350"
Max. Bore Depth
1"
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Stub ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0700 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Series
SAT
Features
Max. Threads per Inch
14
Measurement System
Fractional Inch
Thread Standard
Stub Acme
Offset Point
0.0450 in
Included Angle
29 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Center to Cutting Tip
0.0790 in
Offset
0.045"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0790 in, Threading