  • Mfr # SAT-400-16
  • Zoro # G8314074
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
.200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SAT-400-16
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
.200"
Max. Depth
0.400"
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Max. Hole Depth
0.4000 in
Flat Width
0.0240 in
Split Length
0.175"
Max. Bore Depth
0.400"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Neck Dia.
0.1500"
Groove Width
3/64"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0450 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Stub ACME Threading Tool
Offset Point
0.0240 in
Cutting Application
Threading
Series
SAT
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Max. Threads per Inch
16
Cutter Material
Measurement System
Fractional Inch
Included Angle
29 Degrees
Features
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Thread Direction
Thread Standard
Stub Acme
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Offset
0.024"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading