  • Mfr # IT-120400
  • Zoro # G4384825
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Hole Dia.
.120"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-120400
Dimensions
Overall Length
2 in
Hole Dia.
.120"
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.400"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1200 in
Neck Dia.
0.0850"
Max. Bore Depth
0.400"
Groove Width
0.0350"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Thread Size
Split Length
0.070"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0300 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Included Angle
60 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Thread Direction
Right Hand
Max. Threads per Inch
56
Series
IT
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutter Material
Offset Point
0.0170 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
32
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Offset
0.017"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0260 in, Threading