  • Mfr # IT-140400
  • Zoro # G4384852
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/16 in
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-140400
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.400"
Hole Dia.
.140"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1400 in
Thread Size
Split Length
0.070"
Groove Width
0.0400"
Neck Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
0.400"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0350 in
Finish
Uncoated
Center to Cutting Tip
0.0460 in
Max. Threads per Inch
56
Measurement System
Fractional Inch
Thread Direction
Right Hand
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
IT
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Included Angle
60 Degrees
Offset Point
0.0200 in
Features
Cutting Application
Threading
Min. Teeth per Inch
28
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0460 in, Threading