  • Mfr # ITL-120750
  • Zoro # G8132031
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0300 in
Hole Dia.
.120"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-120750
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Hole Dia.
.120"
Max. Depth
0.750"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
3/4 in
Min. Hole Dia.
0.1200 in
Neck Dia.
0.0850"
Max. Bore Depth
3/4"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Groove Width
0.0350"
Thread Size
Split Length
0.070"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0300 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Thread Direction
Left Hand
Offset Point
0.0170 in
Features
Included Angle
60 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Min. Teeth per Inch
32
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Series
ITL
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
56
Offset
0.017"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0260 in, Threading