  • Mfr # QIT-110600X
  • Zoro # G8441431
Overall Length
2 in
Hole Dia.
0.11"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-110600X
Overall Length
2 in
Hole Dia.
0.11"
Max. Depth
0.6"
Min. Hole Dia.
0.1100 in
Max. Hole Depth
0.6000 in
Max. Bore Depth
0.600"
Thread Size
40-56
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Neck Dia.
0.0800"
Projection
0.0300 in
Finish
AlTiN Coated
Quick Change
Yes
Overhang
1.0900 in
Offset Point
0.0200 in
Center to Cutting Tip
0.0160 in
Min. Teeth per Inch
32
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Finish - Machining
AlTiN
Cutting Application
Threading
Features
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Included Angle
60 Degrees
Cutter Material
Max. Threads per Inch
64
Thread Direction
Right Hand
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0160 in, Coolant Through, Threading