  • Mfr # QIT-200600X
  • Zoro # G7946531
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.6"
Hole Dia.
0.2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-200600X
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.6"
Hole Dia.
0.2"
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2000"
Thread Size
24-56
Max. Bore Depth
0.600"
Corner Radius
0.002"
Neck Dia.
0.1550"
Projection
0.0450 in
Finish
AlTiN Coated
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Finish - Machining
AlTiN
Offset Point
0.0320 in
Overhang
0.8530 in
Cutter Material
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0750 in, Coolant Through, Threading