  • Mfr # IAT-1500-8
  • Zoro # G8344621
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IAT-1500-8
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Hole Dia.
.490"
Max. Depth
1.500"
Flat Width
0.0410 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Max. Hole Depth
1-1/2 in
Split Length
0.275"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Neck Dia.
0.3650"
Groove Width
0.1280"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Projection
0.1200 in
Max. Threads per Inch
8
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Offset Point
0.0640 in
Offset
0.064"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading