  • Mfr # IAT-2000-10
  • Zoro # G7907033
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.490"
Style
Internal ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IAT-2000-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Hole Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Max. Depth
2.000"
Flat Width
0.0320 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Min. Bore Dia.
0.4900"
Split Length
0.275"
Groove Width
0.1190"
Neck Dia.
0.3650"
Max. Bore Depth
2"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.1200 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Max. Threads per Inch
10
Features
Included Angle
29 Degrees
Cutting Application
Threading
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Cutter Material
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Standard
ACME
Series
IAT
Offset Point
0.0600 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Thread Direction
Right Hand
Offset
0.060"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading