  • Mfr # BB-3601800SG
  • Zoro # G8425435
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601800SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.800"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1.8000 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.0900 in
Offset Point
0.1730 in
Measurement System
Fractional Inch
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Cutting Application
Boring
Finish - Machining
TiN
Series
BBS
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder