  • Mfr # IT-490750
  • Zoro # G4385035
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-490750
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Hole Dia.
490"
Max. Depth
.750"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
3/4 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Split Length
0.275"
Neck Dia.
0.3650"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Thread Size
8-24
Max. Bore Depth
3/4"
Groove Width
0.1390"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.1200 in
Offset Point
0.0690 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
IT
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
6
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutter Material
Thread Direction
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Max. Threads per Inch
24
Cutting Application
Threading
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Features
Offset
0.069"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading