  • Mfr # QBB-060150X
  • Zoro # G8366696
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
.150"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-060150X
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
.150"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Dia.
.060"
Max. Bore Depth
0.1500 in
Min. Bore Dia.
0.0600 in
Groove Width
0.0700"
Neck Dia.
0.0450"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Finish
AlTiN Coated
Angle
.013"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0150 in
Center to Cutting Tip
Offset Point
Cutting Application
Finish - Machining
AlTiN
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Overhang
0.5900 in