  • Mfr # QBB-110700
  • Zoro # G8256227
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Dia.
.110"
Radius
0.0030 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-110700
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.110"
Radius
0.0030 in
Bore Depth
.700"
Shank Dia.
3/16 in
Min. Bore Dia.
0.1100 in
Max. Bore Depth
0.7000 in
Neck Dia.
0.0820"
Corner Radius
0.003"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.028"
Application
Boring
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0280 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Overhang
1.0900 in
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Cutting Application
Boring
Offset Point
0.0163 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.0163 in
Series
QBB
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0163 in, Micro-Quik Tool Holder