  • Mfr # QBB-3601500X
  • Zoro # G8079382
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.360"
Finish
AlTiN Coated
Bore Depth
1.500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-3601500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.500"
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0050 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.090"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.0900 in
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Cutting Application
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.1725 in
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Center to Cutting Tip
0.1725 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
QBB
Overhang
1.8530 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1725 in, Micro-Quik Tool Holder