  • Mfr # QBB-3602000
  • Zoro # G8308632
Overall Length
3-1/2 in
Bore Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB-3602000
Overall Length
3-1/2 in
Bore Depth
2.000"
Radius
0.0050 in
Max. Bore Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Corner Radius
0.005"
Finish
Uncoated
Projection
0.0900 in
Offset Point
0.1725 in
Boring Bar Type
Overhang
2.3530 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1725 in
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1725 in, Micro-Quik Tool Holder