  • Mfr # QBB-2901750X
  • Zoro # G7940484
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-2901750X
Overall Length
3 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.750"
Radius
0.0050 in
Bore Dia.
.290"
Max. Bore Depth
1-3/4 in
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Neck Dia.
0.2170"
Groove Width
0.2000"
Corner Radius
0.005"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Angle
.050"
Projection
0.0730 in
Offset Point
0.1338 in
Series
QBB
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.1338 in
Overhang
1.8530 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
AlTiN
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1338 in, Micro-Quik Tool Holder