  • Mfr # QBB-2901500
  • Zoro # G7840271
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.500"
Cutting Direction
Right Hand
Radius
0.0050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-2901500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.290"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Neck Dia.
0.2170"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
.050"
Finish
Uncoated
Projection
0.0730 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Boring
Overhang
1.8530 in
Series
QBB
Offset Point
0.1338 in
Center to Cutting Tip
0.1338 in
Boring Bar Type
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1338 in, Micro-Quik Tool Holder