  • Mfr # QBB-4602000
  • Zoro # G7802907
Overall Length
3-1/2 in
Bore Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-4602000
Overall Length
3-1/2 in
Bore Depth
2.000"
Radius
0.0050 in
Min. Bore Dia.
0.4600 in
Max. Bore Depth
2 in
Neck Dia.
0.3450"
Groove Width
0.3000"
Corner Radius
0.005"
Projection
0.1150 in
Overhang
2.0400 in
Offset Point
0.2100 in
Center to Cutting Tip
0.2100 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2100 in, Micro-Quik Tool Holder