  • Mfr # QBB-2901500X
  • Zoro # G8040812
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Bore Depth
1.500"
Bore Dia.
.290"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-2901500X
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.500"
Bore Dia.
.290"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Groove Width
0.2000"
Corner Radius
0.005"
Neck Dia.
0.2170"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Angle
.050"
Projection
0.0730 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.1338 in
Cutting Application
Series
QBB
Overhang
1.8530 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.1338 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1338 in, Micro-Quik Tool Holder