  • Mfr # QBB-3601800X
  • Zoro # G8441666
Overall Length
3 in
Finish
AlTiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB-3601800X
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.800"
Radius
0.0050 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1.8000 in
Neck Dia.
0.2700"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0900 in
Overhang
1.8530 in
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.1725 in
Offset Point
0.1725 in
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1725 in, Micro-Quik Tool Holder