  • Mfr # QBB-4901250X
  • Zoro # G8069485
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/2 in
Application
Boring
Bore Depth
1.250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-4901250X
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Bore Depth
1.250"
Bore Dia.
.490"
Radius
0.0050 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.3670"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.3000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.123"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.1230 in
Cutting Application
Boring Bar Type
Overhang
1.5400 in
Offset Point
0.2400 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Series
QBB
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder